Cele CIS
Przedmiotem działania CIS jest organizowanie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, o których mowa w art. 1 ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz realizacja zatrudnienia socjalnego.
Cele systemowe CIS w Ustce
- Świadczenie pomocy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym w sposób kompleksowy oparty na realizacji indywidualnych programów integracji społecznej i zawodowej, wdrażaniu programów społecznych, organizowaniu działań doradczych aktywizujących jak również wsparciu ich otoczenia społecznego.
- Wykorzystanie istniejących narzędzi do kształtowania odpowiedniego systemu wsparcia i pomocy oraz wprowadzenie nowych dla ujednolicenia i podniesienia efektywności świadczonych usług.
- Aktywizacja środowiska lokalnego na rzecz osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez:
- angażowanie do współpracy trójsektorowej przy efektywnym włączeniu istniejących zasobów lokalnych;
- budowanie zaplecza ekonomicznego dla Centrum;
- informowanie o skutkach izolacji społecznej osób wykluczonych mających wpływ na całą społeczność lokalną (w ramach posiadanej wiedzy o absolwentach CIS);
- kształtowanie odpowiedzialności społecznej.
- Podnoszenie efektywności działań Centrum w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej poprzez stosowanie różnych form aktywności prowadzących do poprawienia warunków życiowych uczestników Centrum i ich rodzin.
- Usamodzielnienie ekonomiczne absolwentów CIS.
Cele jednostkowe CIS w Ustce
Cele jednostkowe są bezpośrednio skierowane do osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem.
- Zmniejszanie ryzyka wykluczenia społecznego u osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy poprzez nabycie nowych kwalifikacji zawodowych, zwiększających ich szansę na przyszłe samodzielne znalezienie zatrudnienia oraz czasowe zatrudnienie, pozwalające uzyskać dochód.
- Umożliwianie osobom wykluczonym i ich rodzinom pokonania trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie przezwyciężyć samodzielnie poprzez wsparcie psychologiczne i merytoryczne.
- Wdrażanie do integracji i aktywizacji społecznej poprzez:
- motywowanie do zmiany dotychczasowego życia, prowadzące do zyskania przez uczestnika Centrum uznania w dotychczasowym środowisku.
- przygotowanie uczestników Centrum do funkcjonowania w społeczności poprzez rozwijanie kompetencji społecznych oraz osobistych niezbędnych na rynku pracy i w życiu.
- Integracja ze środowiskiem w przypadku osób opuszczających zakłady karne, bezdomnych, realizujących indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnionych od alkoholu i narkotyków po zakończeniu programów psychoterapii.
- Motywowanie do zmiany sposobu życia, poprzez:
- wskazywanie pozytywnych przykładów życia w społeczeństwie;
- kształtowanie społecznie akceptowanych postaw społecznych;
- monitorowanie losów absolwentów i dobór systemu wsparcia i pomocy.